Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rotmistrz jest jak sztandar

22 stycznia 2013 | Publicystyka, Opinie | Jan Żaryn
Witold Pilecki przed sądem w Warszawie, 1948 r.
autor zdjęcia: Marek Skorupski
źródło: Forum
Witold Pilecki przed sądem w Warszawie, 1948 r.
Prof. Jan Żaryn
autor zdjęcia: Jakub Ostałowski
źródło: Fotorzepa
Prof. Jan Żaryn

Obok rotmistrza Pileckiego jest wiele innych postaci, które powinniśmy odkryć dla opinii publicznej. W tym samym miesiącu co Pilecki zamordowani zostali ostatni komendant NSZ płk Stanisław Kasznica i jego zastępca Lech Neyman – przypomina historyk w rozmowie z Michałem Płocińskim.

Rz: Poszukiwanie szczątków Witolda Pileckiego odbija się szerokim echem w debacie publicznej. Dlaczego postać rotmistrza tak bardzo pobudza naszą wyobraźnię?

Ponieważ jest on uosobieniem wartości istotnych dla naszej historii: ziemianin z zasłużonej rodziny o insurekcyjnych doświadczeniach, walczył o odrodzenie Polski na północno-wschodnich kresach, a w dwudziestoleciu międzywojennym gospodarnie zarządzał rodzinnym majątkiem. Oczywiście w jego bogatym życiorysie najważniejsze wydarzenia rozgrywają się dopiero po 1939 r. Najpierw dobrowolnie daje się pojmać Niemcom i pozwala zamknąć się w obozie koncentracyjnym w Auschwitz po to, by przekazać innym wiedzę na temat nieludzkiej machiny zbrodniczej III Rzeszy. Zakłada w obozie konspirację wojskową, a potem ucieka z Auschwitz. Jest więc symbolem polskiej martyrologii czasów II wojny światowej.

Symbolem polskiej brawury?

Ale brawury połączonej z bardzo dobrze zorganizowanym i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9442

Wydanie: 9442

Spis treści
Zamów abonament