Idea stref jest hitem gospodarczym minionego 25-lecia
Zgodnie z prawem 14 funkcjonujących w Polsce specjalnych stref ekonomicznych już za siedem lat powinno przestać istnieć. Przedsiębiorcy mają nadzieję, na wydłużenie tego okresu
Specjalne Strefy Ekonomiczne są wyodrębnionymi częściami terytorium Polski przeznaczonymi na działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach. To miejsca uprzywilejowane, gdzie inwestor może rozpocząć działalność na specjalnie przygotowanym terenie, nie płacąc podatku dochodowego.
Celem utworzenia specjalnych stref ekonomicznych było znaczne zwiększenie dynamiki rozwoju gospodarczego, zwiększenie konkurencyjności usług i produktów, lepsze i nowoczesne zagospodarowanie przemysłowego majątku i istniejącej infrastruktury oraz – dzięki napływowi inwestycji – stworzenie nowych miejsc pracy.
Pierwsza specjalna strefa ekonomiczna powstała w 1995 roku w Mielcu na bazie gigantycznego, zatrudniającego kilkanaście tysięcy osób zakładu PZL Mielec, który wówczas chylił się ku upadkowi, a nastroje w załodze wręcz przekroczyły zdolność pokojowego i cywilizowanego wyjścia z kryzysu.
– Początek lat 90. był niezwykle trudny. Upadały zakłady, kryzys spowodowany początkiem transformacji trawił całą gospodarkę – mówi Edward E. Nowak, ówczesny podsekretarz stanu w Ministerstwie Przemysłu i Handlu, a później w Ministerstwie Gospodarki. – Jednak to właśnie Mielec był w centrum uwagi i w pewnym sensie stał się najlepszym polem eksperymentu dla zaimplementowania idei, którą dziś są specjalne strefy ekonomiczne. Padło na Mielec nie tylko dlatego, że tam właśnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta