Impreza integracyjna nie zawsze jest przychodem pracownika
Zatrudniony, który wziął udział w firmowym bankiecie o charakterze otwartym, na którym obecność nie jest obowiązkowa, może uniknąć opodatkowania, jeśli wartości otrzymanego świadczenia nie da się precyzyjnie ustalić
W środę 20 lutego br. Naczelny Sąd Administracyjny wydał korzystny dla podatników wyrok w sprawie imprez integracyjnych (II FSK 1256/11), z którego wynika, że jeśli nie można określić wartości świadczenia otrzymanego przez pracownika na takiej imprezie, gdyż nie wiadomo, ile dany pracownik zjadł i wypił, to nie ma przychodu do opodatkowania. To już drugi korzystny wyrok NSA w tym roku, dotyczący imprez integracyjnych.
Pierwszy zapadł 24 stycznia 2013 r. (II FSK 1064/11). Uprawnione wydaje się zatem stwierdzenie, za sędzią Janem Rudowskim, że NSA w ostatnim czasie ujednolica swoje stanowisko w zakresie nieodpłatnych świadczeń. Pozostanie mieć nadzieję, że taki trend się utrzyma.
Informacja tylko do jutra
Do końca lutego (a więc tylko do jutra) pracodawca jest zobowiązany do przekazania pracownikom na formularzu PIT-11 informacji o uzyskanych w 2012 r. dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy.
Opodatkowane nieodpłatne świadczenia, w tym dotyczące imprez integracyjnych dla pracownika, należy wykazać wraz z innymi przychodami z tego źródła w poz. 35 sekcji E tego dokumentu. I tu pojawia się pytanie, czy należy tam ująć również przychód z tytułu uczestnictwa pracownika w imprezach, a jeżeli tak, to na jakich imprezach.
Niniejszy artykuł jest próbą podsumowania aktualnego stanowiska...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta