O stawce decyduje data sprzedaży
Podatnicy, którzy 1 kwietnia utracą prawo do korzystania z preferencji w VAT, powinni pamiętać, że do transakcji dokonanej przed tym dniem muszą stosować stare zasady. Nawet jeśli obowiązek podatkowy powstanie po 31 marca
Od 1 kwietnia 2013 r. ustawodawca wyłączył stosowanie preferencyjnych stawek VAT w wysokości 5 proc. i 8 proc. na niektóre towary i usług. Przedmiotem niniejszej publikacji nie jest jednak szczegółowe omówienie zmian w zakresie preferencyjnych stawek VAT. Zostaną w nim omówione na przykładach jedynie niektóre zmiany.
Przepisy przejściowe
Zgodnie z ustawą o VAT nie zawsze obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. W szczególności należy wskazać, że jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi (częściowe wykonanie usługi) powinny być potwierdzone fakturą, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (zob. art. 19 ust. 4 i 5 ustawy o VAT).
Może się zdarzyć, że nastąpi zmiana stawki VAT po dniu wydania towaru lub wykonania usługi, tzn. w dniu powstania obowiązku podatkowego na dany towar lub usługę obowiązuje stawka zmieniona. W takim przypadku podatnicy dokonujący sprzedaży powinni pamiętać, że w art. 41 ust. 14a i nast. ustawy o VAT zawarte są przepisy przejściowe regulujące zasady ustalania prawidłowej wysokości opodatkowania.
I tak, zgodnie z tym przepisem, w przypadku czynności podlegającej opodatkowaniu, która została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku, dla której obowiązek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta