Ile dorozumianej zgody inwestora
Finansujący inwestycję uważają, że w przypadku, gdy nie wyrażą zgody na zawarcie przez wykonawcę umowy z podwykonawcą, nie ponoszą z nim odpowiedzialności za zapłatę wynagrodzenia dla wskazanego podwykonawcy
Jak pokazuje praktyka, zasady powstania odpowiedzialności solidarnej inwestora za zapłatę podwykonawcy robót budowlanych wynagrodzenia za ich wykonanie wciąż pozostają dla inwestorów zagadnieniem znanym słabo i budzącym wątpliwości.
Często w praktyce występują bowiem sytuacje, gdy inwestor nawet nie jest świadomy tego, że w rezultacie niektórych swoich działań lub ich braku może się stać podmiotem solidarnie odpowiedzialnym za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy robót budowlanych.
Od solidarności nie ucieknie
Podstawowe znaczenie dla określenia odpowiedzialności solidarnej inwestora za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy robót budowlanych ma treść art. 6471 k.c. Wykładnia tego artykułu prowadzi do wniosku, że odpowiedzialność ta może powstać na kilka sposobów.
Jak pokazuje praktyka, inwestorzy często uważają, że w przypadku, gdy nie wyrażą wprost zgody na zawarcie przez wykonawcę umowy o roboty budowlane z podwykonawcą, nie ponoszą solidarnie z tym wykonawcą odpowiedzialności za zapłatę wynagrodzenia na rzecz wskazanego podwykonawcy.
Tak jednak nie jest. Przepisy wskazanego art. 6471 k.c. dopuszczają bowiem kilka sposobów powstania odpowiedzialności solidarnej inwestora za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy robót budowlanych. Natomiast zgoda inwestora wyrażana wprost na zawarcie przez wykonawcę umowy o roboty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta