Długa lista zadań, a umowa jedna
Gdy szef powierza dodatkowe obowiązki, nie musi podpisywać nowego angażu. Gdyby jednak tak się stało, sąd może uznać, że strony łączy pojedynczy stosunek pracy
Jednym z elementów umowy o pracę jest określenie warunków pracy i płacy, w tym m.in. rodzaju pracy i wynagrodzenia odpowiadającego rodzajowi pracy. Tak stanowi art. 29 § 1 k.p.
Jak szczegółowo
Obowiązki wykonywane przez pracownika muszą mieścić się w rodzaju pracy wskazanym w umowie. Ten zaś wolno podać w angażu bardziej lub mniej szczegółowo. Określając ogólnie rodzaj pracy, strony pozostawiają pracodawcy – w zakresie jego uprawnień kierowniczych – możliwość sprecyzowania czynności pracownika.
Jeśli natomiast szczegółowo ustalą rodzaj pracy i powinności zatrudnionego w samym angażu, stają się one istotnymi jego elementami. To oznacza, że ich zmiana wymaga albo zgody podwładnego (art. 11 k.p.), albo gdy jej nie ma – wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 § 1 k.p.). Tak uznał Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 11 lutego 2010 r. (I PK 185/09).
Wiedza przede wszystkim
Zgodnie z art. 94 pkt 1 k.p. szef musi poinformować pracownika o zakresie jego obowiązków. Nie ma jednak żadnych szczegółowych regulacji, w jakiej formie ma to zrobić.
Zakres zadań wynikających z zajmowania określonego w angażu stanowiska może być konkretyzowany nie tylko przez przedstawienie pracownikowi pisemnego zakresu czynności, ale również ustnej informacji, jeżeli jej treść uwzględnia charakter i złożoność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta