Wykluczenie spółki z przetargów oznacza jej likwidację
Zmowa przetargowa jest porozumieniem przedsiębiorców prowadzącym do rezygnacji jej uczestników z konkurowania między sobą na rzecz współpracy przy składaniu ofert
Zazwyczaj zmowa polega na ustaleniu wysokości cen proponowanych w przetargu lub podziale rynku.
Zmowa przetargowa jest jedyną z grupy zmów cenowych, która podlega penalizacji. Zgodnie z art. 306 kodeksu karnego „Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, udaremnia lub utrudnia przetarg publiczny albo wchodzi w porozumienie z inną osobą, działając na szkodę właściciela mienia albo osoby lub instytucji, na rzecz której przetarg jest dokonywany, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".
Uczestnikom zmowy przetargowej grożą również sankcje przewidziane w prawie konkurencji. Prezes UOKiK może nałożyć na oferenta działającego w zmowie karę pieniężną w wysokości do 10 proc. przychodu uzyskanego w roku poprzedzającym jej nałożenie. Warto wskazać, że w przypadku zmowy przetargowej, z racji objęcia sankcją karną, rzadko znajduje zastosowanie instytucja leniency.
Kolejną możliwą konsekwencją dla wykonawców jest orzeczenie przez sąd w wyroku zakazu ubiegania się przedsiębiorcy o zamówienia publiczne. Środek ten został wprowadzony przez art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Z jego dyspozycją koresponduje art. 24 ust 1 pkt 9 prawa zamówień publicznych, wskazujący orzeczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta