Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorca nie jest bezbronny, może wnieść odwołanie do Izby

27 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Piotr Rogowiecki
Piotr Rogowiecki ekspert Pracodawcy RP
źródło: Rzeczpospolita
Piotr Rogowiecki ekspert Pracodawcy RP

Środki ochrony przysługują wykonawcy, uczestnikowi konkursu, a także innemu podmiotowi, jeżeli ma lub miał interes w uzyskaniu zamówienia oraz poniósł lub może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów

Dla firm, które uczestniczą w rynku zamówień publicznych, ważne są nie tylko przepisy dotyczące rozstrzygania przetargów, lecz także te, które określają drogę odwoławczą od decyzji zamawiającego co do wyboru wykonawcy. Aby je poznać, przede wszystkim trzeba się przyjrzeć przepisom ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (dalej: ustawa p.z.p.).

Kto rozpozna

Odwołania wnoszone w postępowaniu o udzielenie zamówienia rozpatruje Krajowa Izba Odwoławcza. Jej organami są: prezes, wiceprezes i zgromadzenie ogólne, które tworzą członkowie Izby. Liczy ona nie więcej niż 100 członków powoływanych i odwoływanych przez prezesa Rady Ministrów. Członkiem Izby może być osoba, która spełnia łącznie dziewięć przesłanek.

Dla przykładu można wymienić: wymóg posiadania wyższego wykształcenia prawniczego, nieposzlakowanej opinii, doświadczenie zawodowe (staż pracy) w administracji publicznej lub na stanowiskach związanych z udzielaniem porad prawnych, sporządzaniem opinii prawnych, opracowywaniem projektów aktów prawnych oraz występowaniem przed sądami i urzędami.

Członkostwa w Izbie nie można łączyć z szeregiem funkcji, które są wymienione w ustawie. Członek Izby nie może być m.in.: posłem, senatorem, radnym, przynależeć do partii politycznej, prowadzić działalności politycznej....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9473

Wydanie: 9473

Spis treści
Zamów abonament