Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powroty do Boga

21 grudnia 1996 | Kraj | EK

Powroty do Boga

Rozmowa z ks. prałatem Wiesławem Niewęgłowskim, krajowym duszpasterzem środowisk twórczych

Przez wiele lat, najpierw jako duszpasterz akademicki, a potem duszpasterz środowisk twórczych, był ksiądz obserwatorem, a sądzę, że i współuczestnikiem wielu konwersji. Nawróceniom wśród twórców poświecił ksiądz jeden z rozdziałów w swojej pracy, która niebawem ukaże się w formie książki "Nowe przymierze Kościoła i środowisk twórczych w Polsce". Ile konwersji w tym środowisku było w ostatnich dwudziestu latach?

Problem konwersji istnieje od początku Kościoła. Ludzie dorośli przychodzą doń, aby od tej pory przeżywać w sobie Boga. W Polsce to zjawisko w jakimś większym stopniu istniało dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym, zaś w połowie lat siedemdziesiątych pojawiło się na nowo. Na pewno było ono widoczne, gdy chodzi o twórców, niemniej wzależności od tego, jak rozumiemy sam fakt konwersji, możemy mówić o konwersji jako wejściu do Kościoła przez chrzest lub w znaczeniu szerszym -- jako nawrócenie. Jeżeli przyjmiemy za konwersję fakt przychodzenia do Kościoła osób, które proszą o chrzest, są na ten temat dane. Myślę, że w ciągu roku w Warszawie w środowisku twórców było od kilkudziesięciu do stu konwersji. Jeżeli zaś chodzi o takie konwersje,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 946

Spis treści

Raporty

Zamów abonament