Hierarchowie literatury
Hierarchowie literatury
Po czerwcowych wyborach parlamentarnych mówiło się, że mandat dostałaby w nich nawet małpa, gdyby sfotografowała się z Wałęsą. Ostatnie wybory prezydenckie wygrała opalenizna i disco polo, gładki język i zrzucone kilogramy. Politycy pierwsi rozpoznali mechanizm rządzący popularnością. Ale nie są jedynymi. Poszli w ich ślady filmowcy, twórcy teatru, a w końcu iliteraci.
Najbardziej spektakularnym sukcesem takiej strategii jest "Siostra" Małgorzaty Saramonowicz, która bestsellerem stała się dzięki skutecznej reklamie. Przypomnę, że nad książką "objęła patronat" "Gazeta Wyborcza", polecał powieść krytyk "Gazety" Marcin Baczyński oraz współwydawca książki, współpracujący z "Gazetą" krytyk Jan Gondowicz. Osoby superbezstronne polecały książkę jako dzieło na miarę Stephana Kinga, a nawet Edgara Allana Poe.
Tak oto "Siostra", książka dla czytelnika masowego, posługująca się schematami i motywami typowymi dla literatury drugiego czy nawet trzeciego sortu, trafiła na salony i przebiła się przez cienkie czytelnicze portfele jako produkt najwyższej jakości literackiej. Sukces uderzył do głowy nawet samej autorce, która odmówiła ponoć udziału w spotkaniu festiwalowym "Warszawa pisarzy", gdy tytuł spotkania zmieniono z "Czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta