Polscy szpiedzy w Kraju Rad
Polscy szpiedzy w Kraju Rad
Żadnej "białej księgi" o służbach specjalnych. Żadnej rozmowy w prasie z oficerami wywiadu, których tyle dzisiaj w gazetach. Andrzej Pepłoński przystępując do pisania książki o wywiadzie polskim na ZSRR w latach 1921--1939 doprawdy nie był w komfortowym położeniu. Musiały wystarczyć mu żmudne badania archiwaliów Oddziału II i nieliczne opublikowane po latach relacje oficerów wywiadu, mówiące zresztą tylko częściowo o interesujących go sprawach. Nie mógł natomiast skorzystać z wielu cennych dokumentów Oddziału II, znajdujących się nadal, nie wiadomo zresztą jakim prawem, w Moskwie.
Pionierska książka Pepłońskiego przynosi obraz trudnej, niebezpiecznej i pozbawionej błyskotliwych sukcesów, a jednak oczywiście koniecznej pracy wywiadu polskiego na ZSRR.
Prowadzenie działalności wywiadowczej w państwie terroryzującym swoich obywateli, w którym nieufność wobec cudzoziemców i denuncjacja były podniesione do rangi cnoty, było wyjątkowo trudne. Placówki dyplomatyczne tylko w bardzo ograniczonym stopniu mogły być oparciem dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta