Lola Potok i inni -- ciąg dalszy
Lola Potok i inni -- ciąg dalszy
W swojej relacji "Lola Potok i inni" korespondent "Rzeczpospolitej" z Bonn, Maciej Rybiński, precyzyjnie opisuje treść książki publicysty amerykańskiego Johna Sacka "Oko za oko. Historia Żydów, którzy szukali zemsty za Holocaust". Książka ta sprowokowała skandal publicystyczny w Niemczech wiosną 1995 roku. Wydawnictwo Piper w Monachium, jedno z najbardziej prestiżowych wydawnictw w RFN, zdecydowało zlikwidować cały nakład (6 tysięcy egzemplarzy) już przygotowany do wysłania do księgarni.
Książka -- według jej autora -- miała być dokumentacją na bazie dokumentów, raportów i wywiadów: po wojnie mała grupa Żydów polskich, którzy przeżyli horror niemieckich obozów koncentracyjnych, została funkcjonariuszami kontrolowanego przez komunistów Urzędu Bezpieczeństwa. Niektórzy z nich zostali komendantami więzień i obozów dla Niemców na Śląsku -- i brali udział w torturach, gwałtach i zabójstwach. Należy dodać, że w tych obozach nie siedzieli przywódcy nazistowscy, ale prości ludzie, wśród nich wiele kobiet i starców.
Część tych ubeków, po paru miesiącach, odeszło z resortu. Na przykład komendantka więzienia gliwickiego, Lola Potok, której dziecko, rodziców i rodzeństwo Niemcy zamordowali w Oświęcimiu. To ona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta