Nowe na stół
Unia Europejska o genetycznej żywnośći
Nowe na stół
W tegoroczne Święta jeszcze nie pojawi się na wigilijnym stole karp transgeniczny. Ale karpie z ludzkimi genami, odpowiedzialnymi za wytwarzanie hormonu wzrostu, pływają od dwóch lat w hodowlanych stawach w Gołyszu, zasilanych wodą z Wisły. Są produktem Instytutu Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej. "Genetycznie zmanipulowany" karp jest wprawdzie dorodniejszy od naturalnego, 30-40 proc. większy i ok. 30 proc. cięższy. Towarzyszy temu jednak widocznie zniekształcenie ciała.
Na całym świecie naukowcy prowadzą genetyczne eksperymenty na roślinach i zwierzętach. O ile jednak inżynieria genetyczna w krajach Unii Europejskiej i państwach Europy Północnej i Zachodniej działa w warunkach "restrykcyjnych ustaw prawnych", to w Polsce nie ma żadnej regulacji prawnej w tej materii.
Mamy kozo-owcę, króliki transgeniczne i parę innych"stworzeń" nie powołanych do życia ręką Stwórcy. Póki co jeszcze nie wychodzą poza ściany laboratorium Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt w Jastrzębcu koło Warszawy.
Z etykietą na rynek
Europejska Komisja zaproponuje wkrótce, aby produkty żywnościowe genetycznie modyfikowane były odpowiednio etykietowane -- oświadczyła Ritta Bjerregaard, komisarz Środowiska UE.
Europejska Komisja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta