Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe na stół

21 grudnia 1996 | Nauka i Technika | KF

Unia Europejska o genetycznej żywnośći

Nowe na stół

W tegoroczne Święta jeszcze nie pojawi się na wigilijnym stole karp transgeniczny. Ale karpie z ludzkimi genami, odpowiedzialnymi za wytwarzanie hormonu wzrostu, pływają od dwóch lat w hodowlanych stawach w Gołyszu, zasilanych wodą z Wisły. Są produktem Instytutu Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej. "Genetycznie zmanipulowany" karp jest wprawdzie dorodniejszy od naturalnego, 30-40 proc. większy i ok. 30 proc. cięższy. Towarzyszy temu jednak widocznie zniekształcenie ciała.

Na całym świecie naukowcy prowadzą genetyczne eksperymenty na roślinach i zwierzętach. O ile jednak inżynieria genetyczna w krajach Unii Europejskiej i państwach Europy Północnej i Zachodniej działa w warunkach "restrykcyjnych ustaw prawnych", to w Polsce nie ma żadnej regulacji prawnej w tej materii.

Mamy kozo-owcę, króliki transgeniczne i parę innych"stworzeń" nie powołanych do życia ręką Stwórcy. Póki co jeszcze nie wychodzą poza ściany laboratorium Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt w Jastrzębcu koło Warszawy.

Z etykietą na rynek

Europejska Komisja zaproponuje wkrótce, aby produkty żywnościowe genetycznie modyfikowane były odpowiednio etykietowane -- oświadczyła Ritta Bjerregaard, komisarz Środowiska UE.

Europejska Komisja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 946

Spis treści

Raporty

Zamów abonament