Przewóz użyczonym autem
Sądowa wykładnia
Przewóz użyczonym autem
Z punktu widzenia § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia ministra finansów z 12 maja 1993 r. wsprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług eksportu i importu niektórych usług (Dz. U. nr 59, poz. 272) , a więc i dla zastosowania zerowej stawki VAT, istotna jest treść listu przewozowego. Jest on bowiem dokumentem stanowiącym dowód zawarcia umowy międzynarodowego przewozu drogowego. Musi zawierać nazwisko i adres przewoźnika. Bez znaczenia natomiast jest, czy podatnik przy wykonywaniu usług korzystał z samochodów własnych czy użyczonych, czy posiadał koncesję czy jej nie miał. Organ podatkowy tego nie bada. Ogranicza się do zbadania dokumentów, które podatnik obowiązany jest przedstawić jako dowód wykonania usługi, a więc właśnie listu przewozowego lub dokumentu spedytorskiego. Taki pogląd wyraził NSA w wyroku z 26 czerwca 1996 r. (sygn. akt SA/ Lu 1743-1749/ 95) .
Uchylił w nim zaskarżoną przez Leszka F. decyzję określającą VAT według stawki 22 proc. od wartości usług transportu międzynarodowego. Powodem zastosowania takiej stawki (zamiast stawki 0) było to, że usługi te Leszek F. wykonał nie własnymi pojazdami, lecz użyczonymi.
Rozporządzenie z 12 maja 1993 r. już nie obowiązuje. Ponieważ jego przepisy przejęło rozporządzenie ministra finansów z 21 grudnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta