Jak odzyskać składki za absolwenta studiów
Choć osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia, ma ważną legitymację z uczelni do końca października, to dla ZUS nie stanowi ona już podstawy do zwolnienia z opłat od umowy-zlecenia. Eksperci twierdzą, że taka interpretacja jest niezgodna z prawem
Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia nie są objęte ubezpieczeniami, jeżeli są uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentami i nie ukończyły 26 lat.
Jednak ZUS sam interpretuje, do kiedy absolwent jest uczniem, a do kiedy studentem. Zdaniem części prawników interpretacja w stosunku do absolwentów studiów licencjackich jest wadliwa >patrz ramka. Istnieje więc możliwość starania się o zwrot niezależnie pobranych składek.
Wypełniona luka
Od 2006 r. polskie uczelnie prowadzą studia w systemie trzy plus dwa. Oznacza to, że na większości kierunków najpierw trzeba odbyć studia licencjackie zakończone obroną pracy, a dopiero potem można podjąć studia magisterskie. Te pierwsze zwykle trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. W przypadku studiów inżynierskich zwykle są dłuższe o jeden semestr i często kończą się w marcu.
Do 30 września 2011 r. osoby, które obroniły pracę dyplomową na takich studiach, automatycznie traciły prawa studenta. Zgodnie bowiem z art. 167 ust. 2 ustawy z 27 lipca 2005 r. prawo o szkolnictwie wyższym (DzU nr 164, poz. 1365 ze zm.) datą ukończenia studiów jest data złożenia egzaminu dyplomowego. Od 1 października 2011 r. obowiązuje jednak ustęp 2a tego artykułu.
Zgodnie z nim osoba zachowuje prawa studenta do 31 października roku, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta