Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zaniżony koszt eksploatacji to nie to samo, co rażąco niska cena

13 marca 2013 | Prawo i praktyka | Julia Jarnicka
Julia  Jarnicka prawnik  w Kancelarii Prawnej  Jerzy T. Pieróg
źródło: Rzeczpospolita
Julia Jarnicka prawnik w Kancelarii Prawnej Jerzy T. Pieróg

Wykonawcy przy sporządzaniu oferty muszą umiejętnie wybierać pomiędzy produktami tanimi a ekonomicznymi w praktycznym stosowaniu

Wykonawcy przy sporządzaniu oferty muszą umiejętnie wybierać pomiędzy produktami tanimi a ekonomicznymi w praktycznym stosowaniu.

Obecnie coraz bardziej popularne staje się stosowanie przez zamawiających pozacenowych kryteriów oceny ofert. W przypadku przetargów na obiekty budowlane, w szczególności obiekty użyteczności publicznej, koszt eksploatacji może być właśnie jednym z takich kryteriów.

O koszcie eksploatacji napisano już wiele, jednak warto przyjrzeć się praktycznej stronie stosowania tego kryterium i jego znaczeniu, nie tylko dla zamawiających, ale i wykonawców. Istotne jest bowiem, że korzystając z tego kryterium, zamawiający winni precyzyjnie je dookreślić, wykonawcy zaś powinni zdawać sobie sprawę z konsekwencji zaniżenia wartości tego kryterium w ofercie.

Minimalizowanie zużycia mediów

Koszt eksploatacji jest jednym z pozacenowych kryteriów oceny, które ustawodawca wskazuje zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych, ofert obok jakości, funkcjonalności, parametrów technicznych, zastosowania najlepszych dostępnych technologii w zakresie oddziaływania na środowisko, serwisu oraz terminu wykonania zamówienia.

Jednocześnie to kryterium zostało wskazane w art. 53 ust. 1 dyrektywy klasycznej 2004/18/WE3 oraz analogicznego przepisu art. 55 dyrektywy sektorowej 2004/17/WE. Na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 9485

Wydanie: 9485

Spis treści
Zamów abonament