Równość po sędziowsku
Część sędziowskiego świata podziela panujące w społeczeństwie stereotypy i uprzedzenia wobec tych, których prawo chroni przed gorszym traktowaniem – piszą prawnicy
Przepisy regulujące zakaz dyskryminacji obowiązują w Polsce już od kilku lat. Prawny standard ochrony przed nierównym traktowaniem jest systematycznie podwyższany, a głównym motorem tych zmian są zobowiązania płynące wobec naszego kraju w strukturach unijnych. Warto przyglądać się jednak dokładniej, jak wciąż uszczegóławiana zasada równości działa w praktyce i jak w procesie stosowania prawa przez polskie sądy realizowany jest cel prawnego zakazu dyskryminacji.
Jak pokazują badania przeprowadzone w 2012 roku przez Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego (PTPA), barierami w pełnym korzystaniu z przepisów antydyskryminacyjnych są nie tylko niedostateczna wiedza sędziów na temat obowiązujących przepisów, czy brak doświadczenia w procedowaniu nad postępowaniami o nierówne traktowanie.
Przeszkodą jest także stereotypowe myślenie na temat grup społecznych doświadczających...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta