Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaka forma działania wykonawców

13 marca 2013 | Prawo i praktyka | Marta Tchórzewska Robert Kozubek

Konsorcjum nie posiada podmiotowości prawnej, a tym samym nie ma zdolności sądowej. Stroną w znaczeniu procesowym są wszystkie podmioty wchodzące w jego skład, które są zobowiązane i odpowiedzialne wobec zamawiającego w sposób solidarny. I to one są związane podpisaną umową o wstąpieniu innego przedsiębiorcy

Robert Kozubek Marta Tchórzewska

W świetle przepisów o udzielenie zamówienia publicznego może ubiegać się każdy podmiot niezależnie od formy prawnej prowadzonej działalności. Musi on jednak spełnić pozostałe kryteria ustawowe określone w ustawie z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. DzU z 2010 r., nr 113, poz. 759 z późn. zm.; dalej: p.z.p.).

Zgodnie z definicją ustawową zawartą w art. 2 pkt 11 p.z.p. wykonawcą zamówienia publicznego może być osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego, złożyła ofertę lub zawarła umowę w sprawie zamówienia publicznego. O udzielenie zamówienia publicznego może się ubiegać również grupa wykonawców działających w formie konsorcjum.

Dobra forma prawna

Prawo wspólnotowe (art. 4 ust. 2 dyrektywy 2004/18/WE oraz w art. 11 pkt 2 dyrektywy 2004/17/WE) daje zamawiającemu podstawę do żądania, by wykonawcy działający razem przybrali określoną formę prawną w związku z ubieganiem się o udzielenie zamówienia. W polskich przepisach ustawodawca nie przewidział takiej możliwości.

Zamawiający jedynie w sposób pośredni, gdy występują ku temu przesłanki merytoryczne, równocześnie nie naruszając zasad...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9485

Wydanie: 9485

Spis treści
Zamów abonament