Jaka forma działania wykonawców
Konsorcjum nie posiada podmiotowości prawnej, a tym samym nie ma zdolności sądowej. Stroną w znaczeniu procesowym są wszystkie podmioty wchodzące w jego skład, które są zobowiązane i odpowiedzialne wobec zamawiającego w sposób solidarny. I to one są związane podpisaną umową o wstąpieniu innego przedsiębiorcy
Robert Kozubek Marta Tchórzewska
W świetle przepisów o udzielenie zamówienia publicznego może ubiegać się każdy podmiot niezależnie od formy prawnej prowadzonej działalności. Musi on jednak spełnić pozostałe kryteria ustawowe określone w ustawie z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. DzU z 2010 r., nr 113, poz. 759 z późn. zm.; dalej: p.z.p.).
Zgodnie z definicją ustawową zawartą w art. 2 pkt 11 p.z.p. wykonawcą zamówienia publicznego może być osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego, złożyła ofertę lub zawarła umowę w sprawie zamówienia publicznego. O udzielenie zamówienia publicznego może się ubiegać również grupa wykonawców działających w formie konsorcjum.
Dobra forma prawna
Prawo wspólnotowe (art. 4 ust. 2 dyrektywy 2004/18/WE oraz w art. 11 pkt 2 dyrektywy 2004/17/WE) daje zamawiającemu podstawę do żądania, by wykonawcy działający razem przybrali określoną formę prawną w związku z ubieganiem się o udzielenie zamówienia. W polskich przepisach ustawodawca nie przewidział takiej możliwości.
Zamawiający jedynie w sposób pośredni, gdy występują ku temu przesłanki merytoryczne, równocześnie nie naruszając zasad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta