Trudno wymienić emeryta na studenta
Pracodawca ma bardzo utrudnione zadanie, gdy chce odmłodzić załogę. Podeszły wiek nie może być ani powodem do zwolnienia, ani odmowy ponownego przyjęcia do pracy osoby zwolnionej z przyczyn grupowych
Rywalizacja o miejsca pracy nasila się. Na trudny rynek pracy wchodzą kolejne roczniki absolwentów szkół wszystkich szczebli. Mimo stosowania różnych dźwigni, które mają im pomóc może nie tyle w znalezieniu zatrudnienia, ile w zdobyciu przynajmniej pewnego doświadczenia zawodowego, ich sytuacja jest nie do pozazdroszczenia. Czy i jaką rolę w tych staraniach mogą spełnić „zmiany pokoleniowe" w firmach?
Chodzi tu o często zgłaszaną przez pracodawców potrzebę istnienia środków prawnych, które by takie działania umożliwiały. Na przykład wobec pracowników spełniających wszystkie warunki do nabycia prawa do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W aktualnym stanie prawnym pracodawca nie może „wymusić" pokoleniowej wymiany w załodze i to z kilku zasadniczych powodów.
Lista wykroczeń
Po pierwsze, jak wynika z utrwalonego orzecznictwa Sądu Najwyższego, wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę na czas nieokreślony tylko z powodu nabycia przez niego prawa do emerytury jest aktem dyskryminacji ze względu na wiek.
Po drugie, nawet jeżeli zgodnie z prawem pracodawca zdecyduje się na przeprowadzenie zwolnień grupowych i wśród dodatkowych kryteriów kwalifikowania do zwolnień wymieni nabycie przez pracownia prawa do emerytury, a następnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta