Nowe przepisy nie zlikwidują zatorów
Jeżeli zobowiązanie zostanie uregulowane po dokonaniu zmniejszenia kosztów, to firma w miesiącu tej zapłaty zwiększa je o kwotę dokonanego obniżenia. Nie ma jednak regulacji zezwalającej wtedy na korektę wykazanego przychodu
Powoli zaczynamy stosować nowe przepisy, dotyczące korekty kosztów (czasami przychodów), wynikające z art. 3 lub art. 4 ustawy z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (DzU z 2012 r., poz. 1342; dalej: ustawa deregulacyjna).
Wprowadziły one nowe regulacje w postaci art. 24d ustawy o PIT oraz art. 15b ustawy o CIT. Praktyka stosowania tych przepisów ujawnia jednak, jak dużym bublem legislacyjnym w zakresie podatków dochodowych jest ta ustawa.
Co w okresie przejściowym
Zapewne ze względu na pośpiech w legislacji (droga legislacyjna ustawy deregu- lacyjnej to swoisty rekord – 29 października 2012 r. skierowano ustawę pod obrady Sejmu, a 30 listopada 2012 r. miała miejsce jej publikacja), w zakresie przepisów dotyczących podatków dochodowych wprowadzono tylko jeden przepis przejściowy. Przepis ten, skierowany do osób prawnych mających rok podatkowy inny niż kalendarzowy, informuje, że w takim przypadku nowe przepisy stosujemy dopiero w roku podatkowym zaczynającym się w 2013 roku.
W przepisach nie ma nic o tym, jak postępować w stosunku do zdarzeń mających miejsce w 2012 r, a ujmowanych w kosztach roku bieżącego. Braki w przepisach Ministerstwo Finansów nadrabia informacjami na swojej stronie internetowej www.mf.gov.pl. Tam też znajdujemy informację, że zasady korygowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta