Nie każdy najem to działalność gospodarcza
Z 8,5 proc. ryczałtu nie mogą korzystać osoby, które podpisały umowę w ramach firmy. Fiskus odmawia tego prawa także wtedy, gdy przychody pochodzą z oddawania w użytkowanie prywatnego lokalu. Na czym polega pułapka podatkowa?
Podatnicy, którzy uzyskują przychody z najmu i opodatkowują je ryczałtem według stawki 8,5 proc., mogą mieć kłopoty. Niektóre organy podatkowe uważają, że takie wpływy należy opodatkować jak działalność gospodarczą. Skutkuje to zmianą stawki podatkowej oraz zapłatą odsetek od ewentualnych zaległości.
Jak argumentują izby skarbowe
Zdaniem organów, ustawa o PIT w art. 10 ust. 3 i 6 rozróżnia dwa odrębne źródła przychodu:
- pozarolniczą działalność gospodarczą oraz
- najem, podlegające różnym regułom opodatkowania.
Stosownie do art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, działalność gospodarcza to działalność zarobkowa (np. usługowa, handlowa itd.), prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4–9. Najem, który ma zorganizowany charakter, niezależnie od zamiaru czy przekonania podatnika, staje się automatycznie działalnością gospodarczą. To zaś wyklucza korzystanie ze zryczałtowanego opodatkowania.
Taki pogląd zaprezentowano m.in. w interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 12 stycznia 2011 r. (ITPB1/ 415-991/10/AK). Zgodnie z zaprezentowanym w niej stanowiskiem, o zorganizowanym charakterze najmu świadczy konieczność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta