Lepiej poczekać na odpowiedź związków
Pracodawca ryzykuje, lekceważąc rolę organizacji związkowej przy podejmowaniu decyzji kadrowych, nawet jeśli jej stanowisko nie jest wiążące
Związek zawodowy ma prawo zajmować stanowiska w indywidualnych sprawach pracowniczych. Jednak kompetencje te przysługują tylko wtedy, gdy tak stanowi konkretny przepis. Najczęściej dotyczy to okoliczności rzutujących na kształt bądź zakończenie stosunku pracy. Uprawnienia te mają albo charakter opiniodawczy, albo wiążący.
Istotny formalizm
Konieczność współpracy ze związkiem zawodowym w indywidualnych sprawach kadrowych pojawia się jednak tylko wtedy, gdy pracownik należy do tego związku bądź gdy nie jest jego członkiem, ale wybrana przez niego organizacja zgodziła się bronić jego praw.
Z reguły ustawodawca wymaga, aby przed podjęciem istotnych decyzji w indywidualnej sprawie szef zapoznał się z opinią związku zawodowego. Nie będzie ona jednak dla niego wiążąca. Ale brak związania tym stanowiskiem nie oznacza, że procedura ta jest wyłącznie kurtuazyjna. Uchybienie obowiązkowi konsultacyjnemu pociąga za sobą niekorzystne konsekwencje.
Bezterminowe związanie
Uzyskanie opinii związku zawodowego to warunek zgodnego z prawem wypowiedzenia anagażu zawartego na czas nieokreślony. Zawiadomienie o zamiarze wymówienia takiej umowy należy złożyć na piśmie, podając sprecyzowaną przyczynę uzasadniającą rozstanie. Związek zawodowy ma pięć dni na ustosunkowanie się do tego. Jednak zarówno jego negatywna opinia, jak i milczenie nie przeszkadzają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta