Odwołanie musi trafić do urzędu na czas
Podatnik niezadowolony z decyzji fiskusa może próbować ją podważyć. Ze złożeniem pisma nie powinien jednak zwlekać. Ma na to tylko 14 dni
- Spółka otrzymała decyzję urzędu skarbowego, z którą się nie zgadzamy. W decyzji wskazano, że od decyzji można złożyć odwołanie. Co powinno zawierać takie odwołanie, aby urząd nie mógł nam nic zarzucić? – pyta czytelnik.
Celem odwołania jest negacja stanowiska organu pierwszej instancji i doprowadzenie do uchylenia takiej decyzji podatkowej oraz rozpatrzenia sprawy. Mając to na uwadze, podatnik powinien w sposób logiczny i zwięzły sformułować zarzuty przeciw zaskarżonemu rozstrzygnięciu.
Zgodnie z art. 220 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) od decyzji organu podatkowego, wydanej w pierwszej instancji, służy stronie odwołanie tylko do jednej instancji - do organu podatkowego wyższego stopnia. Artykuł 222 tej ustawy wskazuje, że odwołanie od decyzji powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania, będącego przedmiotem odwołania, oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.
Nie tylko strona
Podmiotem uprawnionym do wniesienia odwołania jest strona postępowania podatkowego, a więc podatnik, płatnik, inkasent lub ich następca prawny, a także osoby trzecie, żądające (ze względu na interes prawny) czynności organu podatkowego. Mogą to być również podmioty uczestniczące w postępowaniu na prawach stron, takie jak Rzecznik Praw Obywatelskich, czy prokurator. Odwołanie jest wszczynane na wniosek – nie można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta