PERN ma się liczyć w regionie
Nasze możliwości rozwoju na krajowym rynku kiedyś się wyczerpią, stąd potrzeba wyjścia na zewnątrz – mówi prezes Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń” Marcin Moskalewicz w rozmowie z Tomaszem Furmanem.
Rz: Jakie inwestycje w najbliższych latach chce realizować PERN „Przyjaźń"?
Dokładnie określimy je w nowej strategii, która obejmie naszą podstawową działalność. Przypomnę tylko, że zaktualizowaną strategię dla grupy kapitałowej na lata 2010–2015 mamy i ona nie ulegnie zmianie. Już pomogła zresztą w lepszym zarządzaniu. Duża część posiadanych przez nas instalacji, rurociągów czy zbiorników wymaga remontu lub wymiany, stąd musimy mocno inwestować w odtworzenie naszego majątku. Chcemy też wreszcie ruszyć z dużymi przedsięwzięciami, które spółka zapowiadała już kilka lat temu, a mimo to ciągle nie weszły w fazę realizacji.
Takie jak chociażby budowa terminalu naftowego w Gdańsku?
Niedawno komisja przetargowa otworzyła koperty z ostatecznymi ofertami trzech konsorcjów na wykonanie projektu całego terminalu oraz realizację pierwszego etapu budowy, czyli części terminalowej do przeładunku ropy naftowej. Spodziewam się, że za kilka dni powinniśmy poznać wykonawcę.
Jakie ceny zaoferowano?
Założyliśmy, że ten etap będzie kosztował około 450 mln zł. Wszystkie oferty opiewają na niższą kwotę. Nie są one jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta