Mięsne paragrafy
Za dodawanie innych składników niż deklarowane, czy podejmowanie zabiegów mających na celu „reanimowanie” starych środków spożywczych (np. wędlin, kiełbas) można trafić do więzienia – zauważa prokurator.
Ujawniane przez media po raz kolejny afery mięsne, związane najpierw z dodawaniem koniny do wołowiny, a potem z „reanimowaniem" różnego rodzaju mięs, pokazują, że proceder fałszowania lub sprzedaży żywności zepsutej lub szkodliwej dla zdrowia nie jest zjawiskiem marginalnym. Niezależnie od kwestii sanitarnych, w tym realizacji swoich uprawnień przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej czy Inspekcję Weterynaryjną, należy zauważyć, że w niektórych sytuacjach wskazane zachowania mogą wyczerpywać znamiona przestępstw przeciwko bezpieczeństwu żywności i żywienia. Na kanwie wyżej zasygnalizowanych zdarzeń należy wyróżnić trzy zasadnicze zachowania, które mogą podlegać ocenie prawnokarnej.
Nie tylko ryzyko niestrawności
Pierwszym przypadkiem jest produkcja lub wprowadzanie do obrotu powszechnie spożywanej żywności, która jest szkodliwa dla zdrowia lub życia człowieka. Przestępstwo to zostało stypizowane w art. 96 ust. 1 ustawy z 5 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (DzU z 2010 r. nr 136, poz. 914 ze zm.) – zwanej dalej ustawą. „Produkcja" to nie tylko czynności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta