Kto zapłaci bohaterowi „Sugar mana”
Ochrona interesów artysty w przypadku jego spóźnionego sukcesu nie zawsze jest należycie zapewniona, gdyż samo pojęcie tantiem jest nieprecyzyjne – zwraca uwagę radca prawny.
W kinach rekordy popularności bije „Sugar man", film o spóźnionej popularności muzyka Sixto Rodrigueza. Jest w nim frapujący prawnika fragment odnoszący się do tantiem, jakie były przekazywane do USA z tytułu południowoafrykańskich wydań jego płyt. Nie wiadomo, co się stało z tymi tantiemami.
Umowy, które zawarł Sixto Rodriguez z wytwórnią płytową Sussex Records, mogły stanowić tzw. umowy buy-out, tzn. całość praw autorskich – z punktu widzenia jakościowego, czasowego i terytorialnego – została przeniesiona na producenta za pojedynczą zapłatą z tytułu nagrania płyty i przeniesienia praw. Wobec tego wytwórnie w RPA nabyłyby prawa od amerykańskiego producenta lub od jego następcy prawnego jemu przekazując należne za to nabycie wynagrodzenie. Wikipedia podaje, że Sussex...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta