Co rozumieć przez roboty budowlane
Prawidłowa interpretacja definicji ustawowych jest konieczna do poprawnego przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Przede wszystkim pozwoli ona na właściwe odróżnienie rodzajów zadań do wykonania
Od 20 lutego 2013 roku na gruncie ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (DzU z 2010 r. nr 113, poz. 759 z późn. zm., dalej p.z.p.) funkcjonuje nowa definicja „robót budowlanych".
Zabieg legislatora polega na odejściu od dotychczasowego rozumienia pojęcia robót budowlanych nawiązującego wprost do definicji robót budowlanych funkcjonującej w ustawie z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (DzU z 2006 r. nr 156, poz. 1118, z późn. zm., dalej: prawo budowlane).
Przyjęto w p.z.p. pojęcie robót budowlanych w rozumieniu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/81/WE z 13 lipca 2009 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania niektórych zamówień na roboty budowlane, dostawy i usługi przez instytucje lub podmioty zamawiające w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa i zmieniającej dyrektywy 2004/17/WE i 2004/18/WE.
Obiekt inaczej
Po raz kolejny, nowelizacja przepisów p.z.p. motywowana dążeniem do zbliżenia przepisów polskiego prawa w dziedzinie zamówień publicznych do regulacji zawartych w prawie wspólnotowym na poziomie dyrektyw, prowadzi do wprowadzenia nowych definicji pojęć funkcjonujących na gruncie p.z.p. Nadaje im autonomiczne znaczenie charakterystyczne dla tej ustawy.
Obok nowej definicji robót budowlanych w przepisach p.z.p. (art. 2 pkt 8 p.z.p.)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta