Terroryści z eurogrupy
Gdy Islandia, walcząc z kryzysem, poświęciła deponentów, Londyn wciągnął ją na listę organizacji terrorystycznych, a Bruksela skierowała sprawę do sądu.
Pierwsza znacząca decyzja eurogrupy pod wodzą jej nowego szefa może przynieść katastrofalne skutki. Niezależnie od tego, jak rozwinie się sytuacja na Cyprze, ile jeszcze razy rządzący tam i w stolicach państw strefy euro zmienią zdanie, już wiadomo, że złamano tabu. Dla ratowania kraju w Brukseli dokonano zamachu na depozyty prywatnych osób, którym ta sama Bruksela kilka lat temu podniosła gwarancje do 100 tysięcy euro. Fatalny sposób zarządzania cypryjskim kryzysem każe zadać pytanie, jak do tego doszło.
Cypr stał się ofiarą swojego wizerunku, jako miejsca lokowania pieniędzy przez Rosjan. Zwolennicy opodatkowania depozytów przekonują, że strefa euro razem z Międzynarodowym Funduszem Walutowym nie mogły dać całej kwoty 17 mld euro. Bo Cypr nie byłby w stanie spłacać takiej pomocy. Taka argumentacja nie wytrzymuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta