Ile wpłacić na konto socjalne w pierwszej racie
W tym roku obowiązuje ta sama co w 2012 r. przeciętna płaca, która jest bazą do ustalenia środków przekazywanych na fundusz socjalny. W najbliższym czasie na ten rachunek trzeba przelać 75 proc. wartości odpisu podstawowego za 2013 r
W 2013 r. odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs) należy szacować na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w drugiej połowie 2010 r., tj. 2917,14 zł (art. 1 ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej; DzU z 2012 r., poz. 1456). Pierwszą ich turę – w wysokości 75 proc. odpisu podstawowego – trzeba przekazać na wyodrębnione konto zfśs do końca maja, a pozostałe środki – do 30 września. W najbliższym czasie należy więc naliczyć pierwszą ratę odpisów socjalnych.
Po pierwsze planowane stany zatrudnienia w miesiącach
Odpisy na zfśs kalkuluje się na podstawie przeciętnej planowanej liczby zatrudnienia w danym roku kalendarzowym.
Najpierw trzeba określić średni zakładany stan zatrudnienia w każdym miesiącu roku kalendarzowego, wyniki dodać, a sumę podzielić przez 12 (§ 3 ust. 1 rozporządzenia MPiPS z 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczenia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych; DzU nr 43, poz. 349).
Średnią liczbę pracowników ustalamy w przeliczeniu na pełne etaty dla poszczególnych dni według jednej z trzech metod statystycznych opisanych w objaśnieniach do sprawozdania o zatrudnieniu i wynagrodzeniach Z-03.
Należy przy tym pamiętać, że przeciętną liczbę zatrudnionych zarówno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta