Wykonawcom i zamawiającym przyda się plan „B"
Dialog techniczny prowadzi się w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie potencjalnych wykonawców i oferowanych przez nich rozwiązań
Przepisy, które implementowały do polskiego porządku prawnego, tj. do ustawy prawo zamówień publicznych, instytucję dialogu technicznego, weszły w życie 20 lutego.
Najpierw trzeba zacząć
Z jednej strony wskazują one, że zamawiający zwraca się o doradztwo w zakresie opisu przedmiotu zamówienia do, jak należy założyć, wybranych wykonawców. Natomiast z drugiej strony ustawodawca wymaga zamieszczenia na stronie internetowej zamawiającego informacji o zamiarze przeprowadzenia dialogu. Ponadto przepisy ustawy p.z.p. kładą szczególny nacisk na zasady uczciwej konkurencji. Stanowią, że dialog prowadzi się w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie potencjalnych wykonawców i oferowanych przez nich rozwiązań.
Należy zatem przyjąć, że celem regulacji jest dopuszczenie do dialogu jak najszerszego kręgu wykonawców. Czy jednak zamawiający musi zapraszać wszystkich zainteresowanych? Może to być kłopotliwe zwłaszcza wówczas, gdy postępowanie cieszy się dużym zainteresowaniem, a na rynku jest bardzo dużo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta