W drugą rocznicę przepisów nie trzeba wydać świadectwa
Po dwóch latach od wprowadzenia nowelizacji kodeksu pracy związanej z poświadczeniem zatrudnienia osobom pracującym na umowach okresowych kadrowcy wciąż mają wątpliwości. Wyjaśniamy najczęściej powtarzające się
- Z pracownikiem zawarliśmy 21 marca 2011 r. umowę na czas określony na trzy lata. Czy po 24 miesiącach od startu musieliśmy podwładnemu wystawić świadectwo pracy w trakcie trwającego zatrudnienia?
Nie
Jeśli strony podpisały umowę terminową 21 marca 2011 r., czyli gdy weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy z 5 stycznia 2011 r. (DzU nr 36, poz. 181, dalej nowelizacja), to zgodnie z art. 97 § 12 k.p., jeżeli zatrudnia się na dłużej niż dwa lata, a 24 miesiące mijają w trakcie trwania tego angażu, to z wystawianiem świadectwa szef czeka do upływu tego okresu. Pracodawca może zatem spokojnie dotrwać, aż umowa rozwiąże się bądź wygaśnie. Dopiero w tym dniu pracodawca musi wystawić dokument. Tak samo należy postąpić, gdyby był to angaż podpisany na dłużej, np. pięć lat. Wcześniejsze wydawanie dokumentu nie ma sensu, gdyż nie potwierdza żadnego zakończonego stosunku pracy. A tylko taki wymaga ujawnienia w dokumentach.
- Czy tak samo szef musiałby postąpić, gdyby trzyletnią trwającą obecnie umowę terminową poprzedzała jakaś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta