Co należy zrobić, aby nie zapłacić kary porządkowej
Podatnika, który nie stawia się w urzędzie lub odmawia złożenia wyjaśnień, mogą spotkać przykre finansowe konsekwencje. Z jego kieszeni fiskus wyciągnie nawet 2800 zł
- Organ celny prowadzi wobec mojej firmy postępowanie w sprawie cofnięcia rejestracji automatu do gier o niskich wygranych. Odmówiłem poddania tego automatu badaniu przez upoważnioną jednostkę i nie stawiłem się w wyznaczonym terminie do dokonania oględzin automatu. Po części wynikało to z mojej niewiedzy, a po części z braku czasu. W tym samym czasie musiałem się bowiem stawić na policji w celu złożenia wyjaśnień. Nie zawiadomiłem urzędnika celnego o tym, że się nie stawię. W związku z tym nałożono na mnie karę porządkową. Czy organy celne mogą taką karę nałożyć? Na jakiej podstawie? Jakie kroki może podjąć ukarany w celu anulowania nałożonej na niego kary porządkowej? – pyta czytelnik.
Celem nałożenia kary porządkowej przez organy podatkowe czy celne jest zdyscyplinowanie uczestników postępowania i wymuszenie realizacji postanowień organów podatkowych. Jednocześnie ma ona zapewnić sprawny przebieg postępowania i wydanie rozstrzygnięcia w przewidzianym ustawowo terminie (wyrok WSA we Wrocławiu z 17 września 2012 r., I SA/Wr 781/12).
Artykuł 262 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.), który w tym przypadku jest podstawą prawną postanowienia o nałożeniu kary porządkowej, może mieć zastosowanie nie tylko w postępowaniu prowadzonym przez organy podatkowe (a więc urząd skarbowy), lecz również w postępowaniu prowadzonym przez organy celne. W tym konkretnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta