Zawód kuratora sądowego do reformy
Nowe rozporządzenie zapewni efektywne zarządzanie obciążeniem kuratorów sądowych. Pracochłonność zostanie zwiększona np. w sprawach o podwyższonym ryzyku recydywy – analizuje sędzia
Minister sprawiedliwości podpisał 26 lutego 2013 r. rozporządzenie w sprawie sposobu wykonywania obowiązków i uprawnień przez kuratorów sądowych w sprawach karnych wykonawczych, które reguluje prawie wszystkie zadania kuratorów sądowych dla dorosłych.
Rozporządzenie stanowi kluczowy element zapowiadanych przez ministra działań naprawczych w obszarze kuratorskiej służby sądowej, która wykonuje zadania wobec ok. 400.000 skazanych. Działania te stały się szczególnie pilne i pożądane po ujawnieniu tzw. afery Amber Gold. Przeprowadzone wówczas na polecenie ministra kontrole wykazały szereg zaniedbań i nieprawidłowości po stronie kuratorów wykonujących orzeczenia karne nie tylko w stosunku do Marcina P. W żadnym jednak wypadku nie można postrzegać rozporządzenia jako doraźnej reakcji na jednostkowy przypadek, w rzeczywistości bowiem stanowi ono efekt wieloletnich prac koncepcyjnych i analitycznych wspartych wynikami badań naukowych i obserwacją praktyki.
Polska ma od lat największą w Europie populację pod nadzorem służb probacyjnych
Głównym celem nowych rozwiązań jest zwiększenie skuteczności pracy kuratorów sądowych. Chodzi o to, by praca kuratorów była lepiej zorganizowana i przynosiła lepsze efekty, a mniej podopiecznych wracało do przestępstwa. Należy bowiem podkreślić, że obniżanie przestępczości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta