Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Państwowe lasy mają zalety

22 marca 2013 | Ekonomia | Aneta Stabryła
źródło: Archiwum

Nie zrobimy uniku, jaki mógłby zrobić prywatny właściciel – mówi dyrektor generalny LP Adam Wasiak

Obchodzimy po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Lasów. Polska może się pochwalić najpiękniejszymi lasami w Europie, ale co jakiś czas politycy mówią o chęci ich prywatyzowania. Czy to realny scenariusz?

Adam Wasiak: Akurat nie ja o tym decyduję. Jednak uważam, że polski model leśnictwa państwowego jest unikatowy, bo opiera się na zasadzie samofinansowania. W niektórych krajach europejskich lasy otrzymują dotację z budżetu państwa. A u nas lasy nie są obciążeniem dla podatników i budżetu. Państwowa własność lasów ma jeszcze jedną zaletę: chroni je przed rabunkowym wyrębem. Dla prywatnego właściciela liczy się przede wszystkim zysk, a dla Lasów Państwowych nie jest on wyznacznikiem działania. W ubiegłym roku Bory Tucholskie spustoszył silny huragan. Drewno z tych terenów zostało już uprzątnięte, a na wiosnę posadzimy tam nowy las. To możliwe tylko dzięki państwowej własności lasów i dzięki takiej strukturze, jaką mają Lasy Państwowe. Gdyby lasy były rozczłonkowane między wielu właścicieli, to wszystko by się nie udawało.

Dlaczego chcecie kupić Polskie Koleje Liniowe?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9493

Wydanie: 9493

Spis treści
Zamów abonament