Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć podatek od dochodów giełdowych

28 marca 2013 | Moje pieniądze | Kinda Żelazek
Do rekordowych zysków z 2007 r. jest daleko. Ostatnio mniej osób  interesuje się giełdą.
źródło: Rzeczpospolita
Do rekordowych zysków z 2007 r. jest daleko. Ostatnio mniej osób interesuje się giełdą.

pit-38 | Podatek ze sprzedaży na parkiecie akcji, obligacji czy np. certyfikatów trzeba wyliczyć samodzielnie na podstawie informacji przesłanej przez biuro maklerskie. Ewentualną stratę można odliczyć od dochodu, z tym że w jednym roku maksymalnie połowę.

Inwestorzy, którzy lokują pieniądze na giełdzie, muszą samodzielnie rozliczyć się z fiskusem i odprowadzić 19-proc. podatek od zysków kapitałowych. Mają na to czas do 30 kwietnia.

W urzędzie skarbowym należy  złożyć zeznanie podatkowe PIT-38. Trzeba je wypełnić na podstawie informacji PIT-8C, którą inwestorzy powinni dostać do końca lutego z biura maklerskiego. Pismo dociera  pocztą lub – coraz częściej – drogą elektroniczną (przez Internet).

Biuro maklerskie wystawia jeden PIT-8C do jednego rachunku. Jeśli inwestor ma kilka kont, musi samodzielnie zsumować swoje dochody z giełdy i wynik wpisać do PIT-38.

19-proc. podatek jest naliczany od dochodów uzyskanych z inwestycji (poprzez rachunek maklerski) m.in.: w akcje, obligacje, certyfikaty oraz kontrakty.

Rozliczenie straty

Jeśli inwestor poniósł stratę, w danym roku nie zapłaci podatku, a stratę może rozliczyć w ciągu pięciu kolejnych lat. Jednak w jednym roku można odpisać od dochodu maksymalnie połowę straty. Zatem ujemny wynik można rozliczyć nie szybciej niż w ciągu dwóch lat. Uda się to pod warunkiem, że roczny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9498

Wydanie: 9498

Spis treści
Zamów abonament