Wielkanocne pisanki za miliony dolarów
Jaja Faberge | Kiedyś rozpalały wyobraźnię carów. Do dziś zachowało się około 50 okazów. Rzadko trafiają na aukcje. Za jedno z nich rosyjski kolekcjoner zapłacił 18,5 mln dolarów.
Wiosną 1885 r. car Aleksander III Romanow gorączkowo poszukiwał prezentu dla swojej małżonki, Marii Fiodorowny, z okazji 20. rocznicy zaręczyn cesarskiej pary. Zbiegała się ona w czasie z Wielkanocą. A było to najważniejsze święto w rosyjskiej Cerkwi prawosławnej. Towarzyszyła mu tradycja polegająca na obdarowywaniu rodziny i przyjaciół poświęconymi, ręcznie malowanymi jajami. Im zamożniejszy Rosjanin, tym bogatsze i bardziej wyszukane były zdobienia na skorupach jaj. Wybór prezentu był zatem oczywisty. Problemem było tylko to, co zrobić, by podarunek okazał się godzien cesarskiego majestatu.
W sukurs Aleksandrowi przyszedł jubiler i złotnik Peter Carl Faberge. Podjął się on stworzyć w swojej pracowni specjalnie zaprojektowane jajo. Inspirację czerpał z podobnego przedmiotu należącego do ciotki cesarzowej Marii, duńskiej księżniczki Wilhelminy. Rodowa legenda głosiła, że ów przedmiot przykuwał mocno uwagę Marii, gdy ta była dzieckiem.
Konstrukcja matrioszki
Faberge wywiązał się z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta