Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Eksport mebli naszą specjalnością

28 marca 2013 | Ekonomia | Aneta Stabryła
Polska jest światowym wiceliderem jeśli chodzi o wielkość eksportu mebli. Pod względem jego wartości spadamy na czwartą pozycję.
źródło: Rzeczpospolita
Polska jest światowym wiceliderem jeśli chodzi o wielkość eksportu mebli. Pod względem jego wartości spadamy na czwartą pozycję.

Wysyłamy za granicę o jedną trzecią więcej mebli niż Niemcy czy Włosi, ale nasi producenci otrzymują za nie co najmniej o połowę mniej pieniędzy.

Ponad 90 proc. produkowanych w Polsce mebli trafia na eksport. W 2012 r. wartość ich sprzedaży za granicę przekroczyła 27,9 mld zł. Od lat meble stanowią jeden z głównych filarów naszego eksportu, z danych GUS wynika, że w 2011 r. odpowiadały za niemal 5 proc. jego wartości.

Ten wpływ mógłby być jeszcze większy, gdyby firmy sprzedawały meble po cenach podobnych do tych, jakie dostają przedsiębiorstwa z Niemiec czy Włoch, największych europejskich konkurentów Polski. Jak wynika z danych ONZ za 2011 r., największym światowym eksporterem mebli są Chiny, które sprzedają ich za ponad 45 mld dol. W przypadku Niemiec jest to prawie, 13,7 mld dol., Włoch – 11,6 mld dol., a Polska zajmuje w tym rankingu czwarte miejsce z eksportem o wartości 9,1 mld dol.

Jednak pod względem wolumenu sprzedaży wyprzedzamy Niemców i Włochów. Z Polski wyeksportowano ok. 2,7 mln ton mebli, z Niemiec ok. 2 mln ton, a z  Włoch ok. 1,9 mln ton. Niestety, nasze firmy są głównie podwykonawcami, a śmietankę, w postaci wyższej marży, spijają zleceniodawcy z Europy Zachodniej.

Na podstawie danych Eurostatu firma B+R Studio, monitorująca rynek mebli w Polsce, policzyła średnie ceny mebli sprzedawanych za granicę przez firmy z Polski, Niemiec i Włoch. – Za 100 kg mebli polskie firmy dostają ok. 250 euro,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9498

Wydanie: 9498

Spis treści
Zamów abonament