Krócej z dzieckiem i bez rekompensaty
Gdy przyczyny ekonomiczne zmuszą firmę do zwolnienia pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym i skrócenia mu okresu wypowiedzenia, tylko wyjątkowo dostanie za to odszkodowanie
Lektura art. 1861 k.p. zakazującego zwalniania podczas urlopu wychowawczego może prowadzić do wniosku, że wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.
Wniosek ten jest jednak nieprawidłowy. Artykuł 5 ust. 3 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm., dalej ustawa o zwolnieniach grupowych) zezwala bowiem na rozwiązanie angażu z przyczyn tam określonych, tj. niedotyczących pracownika także w czasie urlopu trwającego co najmniej trzy miesiące.
Nie ulega dziś wątpliwości, że obejmuje to każdy urlop, w tym wychowawczy. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 21 listopada 2006 r. (II PK 52/06). Uznał także, że dopuszczalne jest zwalnianie jeszcze przed upływem trzech pierwszych miesięcy takiego wolnego.
Wcześniejsze rozstanie
Skoro można zwolnić, to można też skrócić okres wymówienia. Art. 361 k.p. zezwala bowiem ściąć najwyżej do miesiąca trzymiesięczne wypowiedzenie nie tylko przy upadłości lub likwidacji pracodawcy, ale także w razie zwalniania z innych przyczyn niedotyczących pracownika. Przepis ten nakazuje wówczas wypłacić podwładnemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta