Jaki podatek od obsługi naziemnej
Zdarza się, że zagraniczna firma ma status przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej, ale wykonywane przez nią usługi nie mieszczą się w tej definicji. Niepobranie daniny od wypłaconej jej kwoty może oznaczać spór z fiskusem
- Polski podatnik płaci za obsługę naziemną samolotu, świadczoną na zagranicznym lotnisku. Czy takie opłaty podlegają podatkowi u źródła? – pyta czytelnik.
Nie
Zasadniczo, takie należności nie będą objęte podatkiem u źródła. Warto jednak badać status zagranicznego podmiotu.
Przychody osiągnięte na terytorium Polski przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej są opodatkowane podatkiem u źródła w wysokości 10 proc. przychodu, co wynika z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.
Rozbieżne poglądy
Wśród organów podatkowych dominuje pogląd, że przez przychody uzyskiwane na terytorium Polski należy rozumieć przychody wypłacane przez polskich płatników. Sądy natomiast często prezentują podejście, w ramach którego pojęcie przychodów uzyskanych na terytorium Polski odnosi się zasadniczo do świadczeń wykonywanych na terytorium Polski. Przy założeniu zasadności poglądów sądów, w przypadku świadczeń dokonywanych poza granicami Polski, podatek nie wystąpi. Przyjmując jednak pogląd organów podatkowych, powstaje pytanie, czy wypłata należności za obsługę naziemną powoduje po stronie polskiego płatnika konieczność potrącenia podatku u źródła.
Warto zauważyć, że w art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT nie uzależniono opodatkowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta