Jeśli biznes nie wypali, to składek nie trzeba płacić
Podjęcie czynności przygotowawczych do rozpoczęcia działalności jest podstawą do objęcia ubezpieczeniami początkującego przedsiębiorcy tylko wtedy, gdy efektem jest faktyczne jej uruchomienie
Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
Wynika to z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.; dalej ustawa o sus). Z art. 13 pkt 4 tej ustawy wynika, że ubezpieczenia z biznesu trwają do dnia zaprzestania wykonywania jego wykonywania, z wyłączeniem okresu, na który prowadzenie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.
Znaczenie wpisu
Czasowe granice prowadzenia działalności gospodarczej oraz objęcia z tego tytułu ubezpieczeniami społecznymi wyznacza – co do zasady – wpis do ewidencji działalności gospodarczej (rejestru przedsiębiorców). Przy czym przez podjęcie działalności w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej należy rozumieć jako faktyczne rozpoczęcie jej wykonywania (prowadzenia). A w rzeczywistości może ono, ale nie musi, zbiegać się z datą wskazaną w ewidencji.
Ma to istotne znaczenie dla powstania obowiązku ubezpieczeń. Ustawa o sus (jej art. 13 pkt 4) nie odsyła bowiem do okresu, w którym biznes był zarejestrowany, ale posługuje się pojęciem rozpoczęcia i zaprzestania jego wykonywania. Z tego względu w orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmuje się jednolicie, że obowiązek ubezpieczenia wynika z faktycznego rozpoczęcia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta