Jakie są skutki cesji umowy leasingu operacyjnego
Gdy osoba trzecia wstąpi w miejsce dotychczasowego korzystającego, kontynuuje zasady ustalania kosztów podatkowych. Reguła ta ma zastosowanie także do przychodów po stronie finansującego
Przystąpienie do umowy leasingu przez osobę trzecią jest jednym z popularnych sposobów pozyskania składnika majątku dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Nic więc dziwnego, że z uwagi na powszechność umów leasingu operacyjnego w obrocie gospodarczym, jak również ich atrakcyjność podatkową, popularny jest także rynek wtórny, polegający na przejmowaniu zobowiązań i praw płynących z zawartej przez poprzednika umowy leasingu.
Od 1 stycznia uproszczenie reguł
Do końca 2012 r. wstąpienie przez osobę trzecią w miejsce dotychczasowego korzystającego w ramach zawartej umowy leasingu powszechnie było kwalifikowane przez organy podatkowe jako zawarcie nowej umowy leasingu. W efekcie, wywodzenie skutków podatkowych z takiego zdarzenia, zarówno w zakresie zasad zaliczania opłat leasingowych w ciężar kosztów uzyskania przychodów, jak i reguł ustalania przychodów przez finansującego, wymagało literalnego spełnienia warunków, określonych w art. 23b ustawy o PIT (art. 17b ustawy o CIT), na dzień wstąpienia nowego korzystającego w miejsce dotychczasowego leasingobiorcy.
Osoba wstępująca w miejsce dotychczasowego leasingobiorcy nie jest traktowana jak podatkowy następcą prawny
Od 1 stycznia 2013 r. podatkowe skutki przejęcia umowy leasingu zostały znacznie uproszczone. Nowelizacja w tym zakresie została...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta