Fiskus nie może odbierać praw przyznanych umową międzynarodową
Definicja zawarta w polsko-singapurskim traktacie o unikaniu podwójnego opodatkowania nakazuje uznać, że odsetkami są wszelkie płatności uznane za nie w Singapurze, ze skutkiem dla państwa rezydencji podatnika.
Tak orzekł WSA w Warszawie w wyroku z 12 marca 2013 r. (III SA/Wa 2267/12).
Podatnik nabył obligacje wyemitowane w Singapurze, które zgodnie z tamtejszym prawem są tzw. obligacjami QDS (Qualifying Debt Securities). Ich specyfika polega na tym, że odsetki od QDS są zwolnione z podatku dochodowego w Singapurze na mocy tamtejszych przepisów mających na celu promocję rozwoju gospodarczego. Możliwe jest także zapłacenie odsetek za cały okres subskrypcji obligacji z góry i przedterminowy wykup samych obligacji.
Zgodnie z polsko-singapurską umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, tego rodzaju odsetki są zwolnione z opodatkowania w Polsce (pod warunkiem zastosowania zwolnienia z podatku w Singapurze). Umowa definiuje też odsetki, jako m.in. płatności, które są uznane za odsetki w państwie, w którym powstały (państwo źródła dochodu).
Spółka przedstawiła stanowisko, zgodnie z którym otrzymane przez nią z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta