Potrzebna jest zgoda projektanta na dokonanie zmian w budynku
Architektowi przysługuje wiele uprawnień zagwarantowanych przez prawo autorskie. Mogą one istotnie ograniczać postępowanie właściciela obiektu
W praktyce zdarza się, że architekt, powołując się na „prawo do integralności utworu", nie zgadza się na wprowadzanie jakichkolwiek zmian w budynku. Bywa, że architekt sprzeciwia się zmianom, ponieważ chce, aby to właśnie jemu powierzono opracowanie projektu zmian budynku.
Warto się dobrze umówić
Ze względu na to, że właściciel nie może dokonywać zmian bez zgody architekta, architekt może żądać za swój projekt znacznie zawyżonego wynagrodzenia. Ryzyko to powstaje przede wszystkim, gdy strony w odpowiedni sposób nie uregulowały swoich uprawnień i nie zawarły umowy, która w zrównoważony sposób reguluje wzajemne prawa architekta i właściciela.
Ochroną przyznaną przez prawo autorskie objęty jest zarówno projekt budowlany, jak i wzniesiony na podstawie tego projektu budynek. Architektowi przysługują majątkowe oraz osobiste prawa autorskie. Prawa majątkowe obejmują prawo autora do korzystania z utworu z wyłączeniem innych osób, prawo do dysponowania utworem oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu przez inne osoby. Prawa majątkowe mogą być przenoszone na inne osoby (np. właściciela budynku).
Wyłącznie jedna budowa
Jeżeli kupiliśmy od architekta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta