Przekształcenie w spółkę komandytowo – akcyjną bez daniny
Powołując się na prawo UE można uniknąć podatku od czynności cywilnoprawnych przy restrukturyzacji przedsiębiorstwa.
Przekształcenie istniejącej spółki w spółkę komandytowo-akcyjną (dalej SKA) stało się ostatnio popularną formą wykorzystania zalet, jakie oferuje ta forma prowadzenia działalności. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba jednak mieć na uwadze możliwość obciążenia podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC) samego procesu przekształcenia. W najgorszym razie, przedsiębiorca będzie zobowiązany do zapłaty PCC od całego majątku SKA, według stawki 0,5 proc. Najkorzystniejsza wykładnia oznacza brak opodatkowania.
Różne sposoby wykładni
Ustawa z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm. – dalej: ustawa o PCC) wśród czynności opodatkowanych wymienia zmianę umowy spółki (art. 1 ust. 1 pkt 1 i 2). Za taką zmianę ustawa uznaje także przekształcenie, niezależnie od rodzaju spółek będących przekształcanymi i tych powstałych po przekształceniu (art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy o PCC). Nieważne więc, czy przekształcona zostaje spółka kapitałowa (sp. z o.o. lub akcyjna), czy osobowa (jawna lub komandytowa). W każdym przypadku istnieć będzie konieczność zmierzenia się z problemem opodatkowania PCC procesu przekształcenia. W praktyce okazuje się to skomplikowane. Dzieje się tak dlatego, że obecnie można spotkać się z trzema zupełnie odmiennymi sposobami wykładni przedstawionych przepisów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta