Gdy orzecznik ZUS odbierze zasiłek
Kontrolę budzących wątpliwości zwolnień lekarskich przeprowadzają lekarze orzecznicy ZUS. Mają prawo wezwać chorego, skierować go na badanie przez lekarza konsultanta, a nawet zjawić się pod jego drzwiami.
Nagły powrót do zdrowia
∑ Nasz pracownik został wezwany na badanie przez lekarza orzecznika (z inicjatywy zakładu). Wiele wskazuje, że jest zdrowy, a zwolnienie lekarskie wziął z zupełnie innego powodu. Od którego dnia lekarz może skrócić jego zwolnienie lekarskie i uznać, że jest zdolny do pracy?
To zależy, czy pracownik stawi się na badanie i tam orzecznik uzna, że jest zdrowy, czy może zignoruje wezwanie i nie stawi się albo nie przedłoży wymaganych dokumentów.
Osoba wezwana na kontrolę ma obowiązek stawić się w wyznaczonym terminie i miejscu. Ubezpieczony musi też udostępnić posiadaną dokumentację medyczną lekarzowi przeprowadzającemu badanie. Leży to w jego interesie, gdyż ułatwia to orzecznikowi zapoznanie się ze stanem zdrowia, a tym samym jego prawidłową ocenę.
Jeżeli wezwanemu nie odpowiada wyznaczona data badania, np. ze względu na pogorszenie się stanu zdrowia lub konieczność wizyty w specjalistycznej poradni, powinien uzasadnić przyczynę niestawienia się na badanie i odpowiednio ją udokumentować. Gdy zaś zlekceważy wezwanie, a więc nie stawi się na nie lub nie dostarczy posiadanych wyników badań (zaświadczeń, orzeczeń, kart informacyjnych z leczenia szpitalnego itp.) oraz innej dokumentacji o podobnym charakterze w wyznaczonym czasie, zaświadczenie lekarskie traci ważność od dnia następującego po tym terminie. Zatem data wyznaczonego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta