Co to są uchwały nieistniejące
Tylko staranne przygotowanie się do zwyczajnych zgromadzeń wspólników i zwyczajnych walnych zgromadzeń i ich skrupulatne przeprowadzenie pozwala uniknąć ewentualnych sporów i wątpliwości co do ważności podjętych na nich decyzji i konieczności ich ewentualnego zaskarżania.
Zbliża się okres rozpatrywania sprawozdań zarządu z działalności oraz sprawozdań finansowych w spółkach. Przy tej okazji warto pamiętać, że jedynie prawidłowo zwołane zgromadzenie bądź obecność wszystkich wspólników lub akcjonariuszy i ich właściwe zaprotokołowanie daje gwarancję ważnie podjętych uchwał. Zagadnienie to wiążę się bowiem ze spornym w doktrynie problemem tzw. uchwał nieistniejących.
Kodeks spółek handlowych nie wyodrębnia kategorii uchwał nieistniejących. Jest to zagadnienie aprobowane przez znaczną część przedstawicieli doktryny i w pewnym zakresie przez orzecznictwo.
Naruszenia procedury
O uchwałach nieistniejących mówimy wówczas, gdy mamy do czynienia z rażącym naruszeniem norm proceduralnych, przez co nie dochodzi w ogóle do podjęcia uchwały, wobec czego z braku substratu zaskarżenia, nie znajdują zastosowania przepisy kodeksu spółek handlowych pozwalające na stwierdzenie nieważności uchwały.
Według doktryny, za uchwałę nieistniejącą uznajemy taką uchwałę, która zostaje podjęta na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta