Premier Donald Tusk znów grozi OFE palcem
Początek roku nie sprzyja inwestycjom funduszy emerytalnych. To zapewne nie pomoże im w ostatnich burzliwych dyskusjach na temat tego, co należy zmienić w systemie.
Pierwszy kwartał fundusze emerytalne zamykają stratą. Jak wynika z naszych wyliczeń, wartość jednostek rozrachunkowych (na nie przeliczane są składki wpłacane przez klientów) obniżyła się przeciętnie o 0,9 proc. od początku roku do końca marca. To efekt pogorszenia koniunktury na giełdzie.
W porównaniu z prawie 5-proc. spadkiem głównego indeksu giełdowego WIG i ponad 8-proc. spadkiem indeksu WIG20 wynik ten nie jest najgorszy.
Zakończenie marca to okres prezentowania trzyletnich wyników funduszy emerytalnych (licząc od marca do marca). Nadzór publikuje takie rankingi co pół roku za okres 36 miesięcy. I właśnie w dłuższej perspektywie należy oceniać wyniki OFE. Jak wynika z wyliczeń „Rz", w ostatnim trzyletnim okresie fundusze zarobiły dla swoich członków średnio ponad 16 proc. Wszystkie fundusze miały wynik lepszy niż minimalna wymagana prawem stopa zwrotu (stanowi zwykle połowę średniego ważonego wyniku), a zatem żaden podmiot nie musi dopłacać do kont klientów.
Krytyki ciąg dalszy
OFE liczą, że w tym roku, mimo słabego I kwartału, uda się im wypracować dodatni wynik, choć zapewne nie tak dobry jak w 2012...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta