Zaufanie w gruzach
Europejczycy coraz częściej postrzegają Unię jako siłę zewnętrzną, która działa wbrew interesom lokalnych społeczności – zauważają eksperci amerykańskiego think tanku Stratfor.
Przedłużające się negocjacje w sprawie pakietu ratunkowego dla Cypru osłabiły społeczne zaufanie do sektora bankowego i mogą mieć konsekwencje dla całej Unii Europejskiej.
Prezydent Nicos Anastasiades spotkał się z przywódcami lokalnych partii politycznych. Wcześniej rząd zaproponował znacjonalizowanie lokalnych funduszy emerytalnych i przeprowadzenie nadzwyczajnej emisji obligacji, która ma przynieść 5,8 mld euro (7,5 mld dol.) potrzebnych, by zapewnić sobie pakiet ratunkowy. Propozycje te jednak nie zatrzymają pogłębiającego się kryzysu politycznego na wyspie.
Przekroczona granica
Kryzys cypryjski jest bowiem kryzysem zaufania. Po pierwsze, podważone zostało zaufanie do lokalnego sektora bankowego. Granica została przekroczona. Gdy rząd otwarcie dyskutuje o możliwości przejęcia części oszczędności swoich i zagranicznych obywateli ulokowanych w kraju, zaufanie do sektora bankowego wali się w gruzy. Cyprowi bardzo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta