Nie zapomnij o precyzyjnym poinformowaniu spółki
W umowie sprzedaży udziałów zbywca zobowiązuje się przenieść na nabywcę udziały w zamian za ustalone wynagrodzenie.
Umowy sprzedaży tego typu zawierają również rozmaite dodatkowe postanowienia. Czasem transakcja zostaje podzielona na dwa etapy –związane z zawarciem umowy przedwstępnej oraz ostatecznej. Przedwstępna umowa sprzedaży udziałów może wówczas opisywać porządek działań towarzyszących podpisaniu umowy ostatecznej (takich jak np. ustalenie, czy spełniły się wszystkie warunki, od których podpisanie jest uzależnione).
Bardzo często podpisaniu umowy sprzedaży udziałów towarzyszy szereg czynności pobocznych, a oprócz umowy, strony podpisują wiele innych oświadczeń i pism. Ważne jest jednak, aby wśród tych wszystkich działań nie zapomnieć o powiadomieniu spółki, że zmienił się właściciel jej udziałów.
Obowiązek zawiadomienia spółki o przejściu własności udziałów wynika wprost z przepisów kodeksu spółek handlowych (art. 187 k.s.h.) i strony nie mogą wyłączyć go na podstawie ustaleń między nimi. Strony mogą za to ustalić wspólnie procedurę powiadomienia oraz określić moment, w którym spółka otrzyma stosowną informację o przejściu udziału. Mogą też umówić się, kto podpisze zawiadomienie, np. zobowiązując się, że podpiszą je obie strony umowy.
Dlaczego należy zawiadomić
Dlaczego tak ważne jest, aby w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta