Jak zarządzać stratami
Odliczeń ujemnego wyniku z lat poprzednich można dokonywać już przy ustalaniu zaliczek na podatek. Przepisy nie dopuszczają rozliczenia straty poniesionej w późniejszych latach z dochodami osiągniętymi we wcześniejszych okresach
Przedmiotem opodatkowania CIT jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty (art. 7 ust. 1 ustawy o CIT). Wyjątkiem są określone w art. 21 i art. 22 ustawy o CIT przypadki opodatkowania dochodów podmiotów podlegających ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu oraz opodatkowania dochodów z dywidend, gdzie przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Bez względu na liczbę źródeł
W ustawie o CIT nie zawarto katalogu źródeł przychodów. Jednak użycie w tym przepisie pojęcia „dochód" w liczbie pojedynczej oraz pojęcia „źródła przychodów" w liczbie mnogiej wskazuje, że niezależnie od tego, z ilu źródeł przychodów podatnik uzyskuje dochody i niezależnie od licznych odrębności, dotyczących ustalania dochodu z poszczególnego źródła, przedmiotem opodatkowania jest jeden dochód.
Jest nim, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o CIT, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym (z zastrzeżeniem odmienności dotyczących dochodu z udziału w zyskach osób prawnych oraz dochodów uzyskiwanych przez podmioty powiązane). Jeżeli koszty uzyskania przychodów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta